Eaton (formerly Cooper Bussmann) FP1308R1-R32-R
FP1308R1-R32-R picture photo
Mfg. Part Number
FP1308R1-R32-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 320NH 57A 0.32 MOHM
Datasheet Download
FP1308R1-R32-R.pdf
Availability of FP1308R1-R32-R
QUANTITY
FP1308R1-R32-R Order Process
Ship out your order
Specifications of FP1308R1-R32-R
Internal Part NumberEIS-FP1308R1-R32-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFP/HCP Series Inductors
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFLAT-PAC, FP1308R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance320nH
Tolerance±10%
Current Rating57A
Current - Saturation52A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.32 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.528" L x 0.500" W (13.40mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP1308R1-R32-R
Related LinksFP1308R, FP1308R1-R32-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FP1308R1-R32-R Details Description
Related parts for FP1308R1-R32-R
IC FLASH 32MBIT 75MHZ 16SO datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 15A DO203AB datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC GRAY datasheet.pdf
IC DESERIALIZER SDI LVDS 48-LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TXRX DWDM 10X50GHZ C-BAND XFP datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 25POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
PLUG INSERT, ECMSC datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 500MA 4CSP datasheet.pdf