3M FP301-3/16-48
FP301-3/16-48 picture photo
Mfg. Part Number
FP301-3/16-48
Brief Description
HEATSHRINK FP301 3/16-48" BLACK
Datasheet Download
FP301-3/16-48.pdf
Availability of FP301-3/16-48
QUANTITY
FP301-3/16-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of FP301-3/16-48
Internal Part NumberEIS-FP301-3/16-48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetFP-301 Black MSDS
Standard Package25
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.187" (4.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.093" (2.36mm)
Recovered Wall Thickness0.020" (0.51mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant, Solvent Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature100°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP301-3/16-48
Related LinksFP301-, FP301-3/16-48 Datasheet, 3M Distributor
FP301-3/16-48 Details Description
Related parts for FP301-3/16-48
RES SMD 910 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf