Fairchild Semiconductor FPF2G120BF07AS
FPF2G120BF07AS picture photo
Mfg. Part Number
FPF2G120BF07AS
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IC LOAD SWITCH
Datasheet Download
FPF2G120BF07AS.pdf
Availability of FPF2G120BF07AS
QUANTITY
FPF2G120BF07AS Order Process
Ship out your order
Specifications of FPF2G120BF07AS
Internal Part NumberEIS-FPF2G120BF07AS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package110
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeField Stop
Configuration3 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Power - Max156W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 40A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case32-Module
Supplier Device Package32-HPM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPF2G120BF07AS
Related LinksFPF2G12, FPF2G120BF07AS Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FPF2G120BF07AS Details Description
Related parts for FPF2G120BF07AS
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 200MW 1005 datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.470" NYLON BLACK datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 1M 12-24VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf