Riedon FPR2A-0R025F1
FPR2A-0R025F1 picture photo
Mfg. Part Number
FPR2A-0R025F1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.025 OHM 30W 1% TO218
Datasheet Download
FPR2A-0R025F1.pdf
Availability of FPR2A-0R025F1
QUANTITY
FPR2A-0R025F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FPR2A-0R025F1
Internal Part NumberEIS-FPR2A-0R025F1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFPR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / CaseTO-247-2 Variant
Supplier Device PackageTO-218 (TO-247)
Size / Dimension0.610" L x 0.181" W (15.50mm x 4.60mm)
Height0.839" (21.30mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPR2A-0R025F1
Related LinksFPR2A-, FPR2A-0R025F1 Datasheet, Riedon Distributor
FPR2A-0R025F1 Details Description
Related parts for FPR2A-0R025F1
CONN CBL BOARD IN R/A PCB datasheet.pdf
CONNECTOR CARDEDGE 12P DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND MINT GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
L37-3 SHEET 150X150X3MM datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW DO213AA datasheet.pdf