Riedon FPR2B-0R25F1
FPR2B-0R25F1 picture photo
Mfg. Part Number
FPR2B-0R25F1
Brief Description
RES 0.25 OHM 15W 1% TO220
Datasheet Download
FPR2B-0R25F1.pdf
Availability of FPR2B-0R25F1
QUANTITY
FPR2B-0R25F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FPR2B-0R25F1
Internal Part NumberEIS-FPR2B-0R25F1
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±1%
Power (Watts)15W
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPR2B-0R25F1
Related LinksFPR2B-, FPR2B-0R25F1 Datasheet, Riedon Distributor
FPR2B-0R25F1 Details Description
Related parts for FPR2B-0R25F1
FIXED IND 15NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM RING TONG AWG16-14 #10 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 80POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 450 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 49DL POS RT ANG datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 38POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf