Riedon FPR2B-0R75F1
FPR2B-0R75F1 picture photo
Mfg. Part Number
FPR2B-0R75F1
Brief Description
RES 0.75 OHM 15W 1% TO220
Datasheet Download
FPR2B-0R75F1.pdf
Availability of FPR2B-0R75F1
QUANTITY
FPR2B-0R75F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FPR2B-0R75F1
Internal Part NumberEIS-FPR2B-0R75F1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)15W
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPR2B-0R75F1
Related LinksFPR2B-, FPR2B-0R75F1 Datasheet, Riedon Distributor
FPR2B-0R75F1 Details Description
Related parts for FPR2B-0R75F1
IC MPU/RESET CIRC 3.50V SC70-4 datasheet.pdf
HEATSINK TO220 VER MNT W/TAB.69" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT CONTACT 13-11AWG TIN datasheet.pdf
CURRENT TRANSFORMER FOR K8AC-H datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf