Vishay/Beyschlag FPS060WF20136BJ1
FPS060WF20136BJ1 picture photo
Mfg. Part Number
FPS060WF20136BJ1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 12KV R85 AXIAL
Datasheet Download
FPS060WF20136BJ1.pdf
Availability of FPS060WF20136BJ1
QUANTITY
FPS060WF20136BJ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FPS060WF20136BJ1
Internal Part NumberEIS-FPS060WF20136BJ1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFPS
PackagingBulk
Capacitance200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated12000V (12kV)
Temperature CoefficientR85
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension2.441" Dia x 1.181" W (62.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPS060WF20136BJ1
Related LinksFPS060WF, FPS060WF20136BJ1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
FPS060WF20136BJ1 Details Description
Related parts for FPS060WF20136BJ1
CAP CER 2700PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CABLE 9POS .100 JUMPER 2 INCHES datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-ST SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 31.24MM datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf