TDK-Lambda Americas, Inc. FPS300032/S
FPS300032/S picture photo
Mfg. Part Number
FPS300032/S
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 32V 3000W
Datasheet Download
FPS300032/S.pdf
Availability of FPS300032/S
QUANTITY
FPS300032/S Order Process
Ship out your order
Specifications of FPS300032/S
Internal Part NumberEIS-FPS300032/S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesFPS1000
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 132V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)93A
Power (Watts)3000W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension1.61" L x 5.00" W x 11.40" H (40.9mm x 127.0mm x 289.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max2976W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPS300032/S
Related LinksFPS30, FPS300032/S Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
FPS300032/S Details Description
Related parts for FPS300032/S
IC CLK BUFFER 1:5 166MHZ 20SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 18BIT PAR/SRL 2.5M 48LQFP datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK SHORT PIN PANEL datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf