Eaton (formerly Cooper Bussmann) FPT705-300-R
FPT705-300-R picture photo
Mfg. Part Number
FPT705-300-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 300NH 13A 0.65 MOHM
Datasheet Download
FPT705-300-R.pdf
Availability of FPT705-300-R
QUANTITY
FPT705-300-R Order Process
Ship out your order
Specifications of FPT705-300-R
Internal Part NumberEIS-FPT705-300-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFLAT-PAC, FPT705
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance300nH
Tolerance±12%
Current Rating13A
Current - Saturation17A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.65 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2727 (6868 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.268" W (7.50mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.211" (5.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPT705-300-R
Related LinksFPT705, FPT705-300-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FPT705-300-R Details Description
Related parts for FPT705-300-R
IC SRAM 1MBIT 12NS 32TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf