Fox Electronics FPXLF100-20
FPXLF100-20 picture photo
Mfg. Part Number
FPXLF100-20
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 10.0000MHz 50ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
FPXLF100-20.pdf
Availability of FPXLF100-20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FPXLF100-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of FPXLF100-20
Internal Part NumberEIS-FPXLF100-20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLFPXLFxxx EOL 19/Jun/2015
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFPXLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency10MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.492" L x 0.180" W (12.50mm x 4.60mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPXLF100-20
Related LinksFPXLF, FPXLF100-20 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FPXLF100-20 Details Description
Related parts for FPXLF100-20
CAP CER 0.33UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRIDGE 600MA 14SOIC datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.170" datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
26482 II CON 20 SKT datasheet.pdf
SL 5.08HC/21/90LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
JUMPER PLUG 6POS DUAL ROW datasheet.pdf