Fox Electronics FQ7050B-7.3728
FQ7050B-7.3728 picture photo
Mfg. Part Number
FQ7050B-7.3728
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 7.3728MHz 30ppm 20pF 80 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
FQ7050B-7.3728.pdf
Availability of FQ7050B-7.3728
QUANTITY
FQ7050B-7.3728 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQ7050B-7.3728
Internal Part NumberEIS-FQ7050B-7.3728
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFQ Series Quartz Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesFQ7050B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency7.3728MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQ7050B-7.3728
Related LinksFQ7050B, FQ7050B-7.3728 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FQ7050B-7.3728 Details Description
Related parts for FQ7050B-7.3728
RES KIT 1K-9.76K 1/8W 5700PCS datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PROC HI DEFINITION SOP24 TR datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
DISPLAY 4X7 HEX LOW POWER HER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm Series 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf