Fairchild Semiconductor FQA160N08
FQA160N08 picture photo
Mfg. Part Number
FQA160N08
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 160A TO-3P
Datasheet Download
FQA160N08.pdf
Availability of FQA160N08
QUANTITY
FQA160N08 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQA160N08
Internal Part NumberEIS-FQA160N08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN Design/SpecificationHeat Sink Drawing Update 11/Feb/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 06/Apr/2015
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C160A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs290nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7900pF @ 25V
Power - Max375W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQA160N08
Related LinksFQA1, FQA160N08 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQA160N08 Details Description
Related parts for FQA160N08
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 3.08V 10-UDFN datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING SP PLNGR 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
C/A MPO TRUNK 62.5 72FIB datasheet.pdf
IC DSP 783FCPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf