Fairchild Semiconductor FQA22P10
FQA22P10 picture photo
Mfg. Part Number
FQA22P10
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 100V 24A TO-3P
Datasheet Download
FQA22P10.pdf
Availability of FQA22P10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQA22P10 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQA22P10
Internal Part NumberEIS-FQA22P10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C24A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs125 mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs50nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1500pF @ 25V
Power - Max150W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQA22P10
Related LinksFQA2, FQA22P10 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQA22P10 Details Description
Related parts for FQA22P10
IC CODEC 8CH 110DB 192KHZ 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RSV 1.6 LS 6 GR 4.5 AU datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
IC MIC CMOS/MEMS TOP PORT 6LGA datasheet.pdf
TJ F/B 20E ELECT SPEC 5 DIODES datasheet.pdf
FIXED IND 1.4NH 250MA 450 MOHM datasheet.pdf
TV 11C 11#16 SKT PLUG datasheet.pdf
820UF 450V 45X60MM 85C 10000H datasheet.pdf