Fairchild Semiconductor FQAF9P25
FQAF9P25 picture photo
Mfg. Part Number
FQAF9P25
Brief Description
MOSFET P-CH 250V 7.1A TO-3P
Datasheet Download
FQAF9P25.pdf
Availability of FQAF9P25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQAF9P25 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQAF9P25
Internal Part NumberEIS-FQAF9P25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package360
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.1A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs620 mOhm @ 3.55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs38nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1180pF @ 25V
Power - Max70W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQAF9P25
Related LinksFQAF, FQAF9P25 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQAF9P25 Details Description
Related parts for FQAF9P25
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 158 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf