Fairchild Semiconductor FQB14N30TM
FQB14N30TM picture photo
Mfg. Part Number
FQB14N30TM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 300V 14.4A D2PAK
Datasheet Download
FQB14N30TM.pdf
Availability of FQB14N30TM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQB14N30TM Order Process
Ship out your order
Specifications of FQB14N30TM
Internal Part NumberEIS-FQB14N30TM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14.4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs290 mOhm @ 7.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1360pF @ 25V
Power - Max3.13W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQB14N30TM
Related LinksFQB14, FQB14N30TM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQB14N30TM Details Description
Related parts for FQB14N30TM
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 100 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 1024X8 SYNC 25NS 28-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 700VDC RAD 4LD datasheet.pdf
RES 130K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR HEAD AREA REF FDA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf