Fairchild Semiconductor FQB55N10TM
FQB55N10TM picture photo
Mfg. Part Number
FQB55N10TM
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 55A D2PAK
Datasheet Download
FQB55N10TM.pdf
Availability of FQB55N10TM
QUANTITY
FQB55N10TM Order Process
Ship out your order
Specifications of FQB55N10TM
Internal Part NumberEIS-FQB55N10TM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C55A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs26 mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs98nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2730pF @ 25V
Power - Max3.75W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQB55N10TM
Related LinksFQB55, FQB55N10TM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQB55N10TM Details Description
Related parts for FQB55N10TM
CONN HEADER EH TOP 2POS 2.5MM datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 10DFN datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 60MIN DIN MNT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
CONN PLUG FH 180POS .050 R/A datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CRIMP HAND TOOL datasheet.pdf
COMPLETE EVOPRIMER STM3242 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf