Fairchild Semiconductor FQB5N50TM
FQB5N50TM picture photo
Mfg. Part Number
FQB5N50TM
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 4.5A D2PAK
Datasheet Download
FQB5N50TM.pdf
Availability of FQB5N50TM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQB5N50TM Order Process
Ship out your order
Specifications of FQB5N50TM
Internal Part NumberEIS-FQB5N50TM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.8 Ohm @ 2.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs17nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds610pF @ 25V
Power - Max3.13W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQB5N50TM
Related LinksFQB5, FQB5N50TM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQB5N50TM Details Description
Related parts for FQB5N50TM
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1UA PWR-DWN 20-DIP datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 52PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 250UF 5% 330VAC SCREW datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf