Fairchild Semiconductor FQD10N20LTM
FQD10N20LTM picture photo
Mfg. Part Number
FQD10N20LTM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 7.6A DPAK
Datasheet Download
FQD10N20LTM.pdf
Availability of FQD10N20LTM
QUANTITY
FQD10N20LTM Order Process
Ship out your order
Specifications of FQD10N20LTM
Internal Part NumberEIS-FQD10N20LTM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs360 mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs17nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds830pF @ 25V
Power - Max2.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQD10N20LTM
Related LinksFQD10, FQD10N20LTM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQD10N20LTM Details Description
Related parts for FQD10N20LTM
CONN RECEPT 7POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 22K OHM 1008 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 1210 datasheet.pdf
RES SMD 109K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN RING TERM 4AWG #3/8 datasheet.pdf
TRIMMER 4.7K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf