Fairchild Semiconductor FQD13N10LTF
FQD13N10LTF picture photo
Mfg. Part Number
FQD13N10LTF
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 10A DPAK
Datasheet Download
FQD13N10LTF.pdf
Availability of FQD13N10LTF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQD13N10LTF Order Process
Ship out your order
Specifications of FQD13N10LTF
Internal Part NumberEIS-FQD13N10LTF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs180 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds520pF @ 25V
Power - Max2.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQD13N10LTF
Related LinksFQD13, FQD13N10LTF Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQD13N10LTF Details Description
Related parts for FQD13N10LTF
FUSE 1A 250VAC FAST GBB CERM datasheet.pdf
CONN SOCKT CRIMP 14POS 1MM W/GRD datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 48TSSOP datasheet.pdf
4UF 350V 9.5X32 85C AXI datasheet.pdf