Fairchild Semiconductor FQD13N10TM
FQD13N10TM picture photo
Mfg. Part Number
FQD13N10TM
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 10A DPAK
Datasheet Download
FQD13N10TM.pdf
Availability of FQD13N10TM
QUANTITY
FQD13N10TM Order Process
Ship out your order
Specifications of FQD13N10TM
Internal Part NumberEIS-FQD13N10TM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package2,500
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs180 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs16nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds450pF @ 25V
Power - Max2.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQD13N10TM
Related LinksFQD13, FQD13N10TM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQD13N10TM Details Description
Related parts for FQD13N10TM
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.3A 62 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR TUSB8041 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.2A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT RECP datasheet.pdf
33000UF 200V 90X220MM 105C 5000H datasheet.pdf