Fairchild Semiconductor FQD19N10TM
FQD19N10TM picture photo
Mfg. Part Number
FQD19N10TM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 15.6A DPAK
Datasheet Download
FQD19N10TM.pdf
Availability of FQD19N10TM
QUANTITY
FQD19N10TM Order Process
Ship out your order
Specifications of FQD19N10TM
Internal Part NumberEIS-FQD19N10TM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 7.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs25nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds780pF @ 25V
Power - Max2.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQD19N10TM
Related LinksFQD19, FQD19N10TM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQD19N10TM Details Description
Related parts for FQD19N10TM
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO-220 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC FPGA 62 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 1 11P 150MM datasheet.pdf