Fairchild Semiconductor FQD3N30TF
FQD3N30TF picture photo
Mfg. Part Number
FQD3N30TF
Brief Description
MOSFET N-CH 300V 2.4A DPAK
Datasheet Download
FQD3N30TF.pdf
Availability of FQD3N30TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQD3N30TF Order Process
Ship out your order
Specifications of FQD3N30TF
Internal Part NumberEIS-FQD3N30TF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.2 Ohm @ 1.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs7nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds230pF @ 25V
Power - Max2.5W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQD3N30TF
Related LinksFQD3, FQD3N30TF Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQD3N30TF Details Description
Related parts for FQD3N30TF
IC TRANSM ASK/FSK 16-TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN RECPT 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 75KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf