| Internal Part Number | EIS-FQD3N40TF | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,000 | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 400V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.4 Ohm @ 1A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 7.5nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 230pF @ 25V | |
| Power - Max | 2.5W | |