Fairchild Semiconductor FQD6N25TF
FQD6N25TF picture photo
Mfg. Part Number
FQD6N25TF
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 4.4A DPAK
Datasheet Download
FQD6N25TF.pdf
Availability of FQD6N25TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQD6N25TF Order Process
Ship out your order
Specifications of FQD6N25TF
Internal Part NumberEIS-FQD6N25TF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4.4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1 Ohm @ 2.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs8.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds300pF @ 25V
Power - Max2.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQD6N25TF
Related LinksFQD6, FQD6N25TF Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQD6N25TF Details Description
Related parts for FQD6N25TF
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 300MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 14.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERT DC/DC VTM 32V 9A SMD datasheet.pdf