Fairchild Semiconductor FQD6N60CTM
FQD6N60CTM picture photo
Mfg. Part Number
FQD6N60CTM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 4A DPAK
Datasheet Download
FQD6N60CTM.pdf
Availability of FQD6N60CTM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQD6N60CTM Order Process
Ship out your order
Specifications of FQD6N60CTM
Internal Part NumberEIS-FQD6N60CTM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPassivation Material 26/June/2007
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2 Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs20nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds810pF @ 25V
Power - Max80W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQD6N60CTM
Related LinksFQD6N, FQD6N60CTM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQD6N60CTM Details Description
Related parts for FQD6N60CTM
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 15A 125VAC/VDC datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
5130 APPLIANCE INLET FILTER 16A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
NON PLUGINSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf