Fairchild Semiconductor FQI9N25CTU
FQI9N25CTU picture photo
Mfg. Part Number
FQI9N25CTU
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 8.8A I2PAK
Datasheet Download
FQI9N25CTU.pdf
Availability of FQI9N25CTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQI9N25CTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FQI9N25CTU
Internal Part NumberEIS-FQI9N25CTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs430 mOhm @ 4.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs35nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds710pF @ 25V
Power - Max3.13W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQI9N25CTU
Related LinksFQI9N, FQI9N25CTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQI9N25CTU Details Description
Related parts for FQI9N25CTU
FIXED IND 820UH 170MA 7.1 OHM TH datasheet.pdf
IC FIFO 256X36X2 SYNC 128TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 252 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf