Fairchild Semiconductor FQL40N50F
FQL40N50F picture photo
Mfg. Part Number
FQL40N50F
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 40A TO-264
Datasheet Download
FQL40N50F.pdf
Availability of FQL40N50F
QUANTITY
FQL40N50F Order Process
Ship out your order
Specifications of FQL40N50F
Internal Part NumberEIS-FQL40N50F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 06/Apr/2015
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesFRFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs110 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7500pF @ 25V
Power - Max460W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQL40N50F
Related LinksFQL4, FQL40N50F Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQL40N50F Details Description
Related parts for FQL40N50F
IDC CABLE- ASS16A/ AE16M / APR16 datasheet.pdf
CONN STACKER 10POS 0.100" T/H datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.53V 0.65A 9USMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 12POS 5A datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
FUSE AUTO 7.5A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
LUG ALUMINUM MECH KIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf