Fairchild Semiconductor FQP13N10
FQP13N10 picture photo
Mfg. Part Number
FQP13N10
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 12.8A TO-220
Datasheet Download
FQP13N10.pdf
Availability of FQP13N10
QUANTITY
FQP13N10 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQP13N10
Internal Part NumberEIS-FQP13N10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package50
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12.8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs180 mOhm @ 6.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs16nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds450pF @ 25V
Power - Max65W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQP13N10
Related LinksFQP1, FQP13N10 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQP13N10 Details Description
Related parts for FQP13N10
IDC CABLE - MSR40K/MC40M/MCF40K datasheet.pdf
IC IF AMP/ADC DRVR PROG 20TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMA datasheet.pdf
DC TO DC CONVERTER 3.3V 25A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 76MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf