Fairchild Semiconductor FQP19N10L
FQP19N10L picture photo
Mfg. Part Number
FQP19N10L
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 19A TO-220
Datasheet Download
FQP19N10L.pdf
Availability of FQP19N10L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQP19N10L Order Process
Ship out your order
Specifications of FQP19N10L
Internal Part NumberEIS-FQP19N10L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C19A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds870pF @ 25V
Power - Max75W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQP19N10L
Related LinksFQP1, FQP19N10L Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQP19N10L Details Description
Related parts for FQP19N10L
IC REG LDO 15V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-SOCKET 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf