Fairchild Semiconductor FQP19N10L
FQP19N10L picture photo
Mfg. Part Number
FQP19N10L
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 19A TO-220
Datasheet Download
FQP19N10L.pdf
Availability of FQP19N10L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQP19N10L Order Process
Ship out your order
Specifications of FQP19N10L
Internal Part NumberEIS-FQP19N10L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C19A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds870pF @ 25V
Power - Max75W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQP19N10L
Related LinksFQP1, FQP19N10L Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQP19N10L Details Description
Related parts for FQP19N10L
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLK RCPT 25POS SIDE 5.08MM datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/32W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONNECTPORT X2E ZIGBEE WI-FI datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 M25 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113.6VC R6 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HAND TOOL datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP R FLOA G30 Z datasheet.pdf