Fairchild Semiconductor FQP44N10
FQP44N10 picture photo
Mfg. Part Number
FQP44N10
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 43.5A TO-220
Datasheet Download
FQP44N10.pdf
Availability of FQP44N10
QUANTITY
FQP44N10 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQP44N10
Internal Part NumberEIS-FQP44N10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C43.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs39 mOhm @ 21.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs62nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1800pF @ 25V
Power - Max146W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQP44N10
Related LinksFQP4, FQP44N10 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQP44N10 Details Description
Related parts for FQP44N10
JUMPER-H2730TR/C2040V/H2730TR 8" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 80MA SC70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
ACCY PANEL HOLE ADAPTER 48X48 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.54 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 55MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf