Fairchild Semiconductor FQP70N08
FQP70N08 picture photo
Mfg. Part Number
FQP70N08
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 70A TO-220
Datasheet Download
FQP70N08.pdf
Availability of FQP70N08
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQP70N08 Order Process
Ship out your order
Specifications of FQP70N08
Internal Part NumberEIS-FQP70N08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C70A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs17 mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs98nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2700pF @ 25V
Power - Max155W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQP70N08
Related LinksFQP7, FQP70N08 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQP70N08 Details Description
Related parts for FQP70N08
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5A 5V OUT VERT MNT datasheet.pdf
CONN COVER DUST 22POS MAT-156 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf