Fairchild Semiconductor FQPF12P20XDTU
FQPF12P20XDTU picture photo
Mfg. Part Number
FQPF12P20XDTU
Brief Description
MOSFET P-CH 200V 7.3A TO-220F
Datasheet Download
FQPF12P20XDTU.pdf
Availability of FQPF12P20XDTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQPF12P20XDTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FQPF12P20XDTU
Internal Part NumberEIS-FQPF12P20XDTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.3A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs470 mOhm @ 3.65A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1200pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQPF12P20XDTU
Related LinksFQPF12, FQPF12P20XDTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQPF12P20XDTU Details Description
Related parts for FQPF12P20XDTU
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
SUPPRESSOR ESD 24VDC 0603 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
LED-HOLDER datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Through Hole HC49/US datasheet.pdf
LED SBT-70 90CRI 2SMD datasheet.pdf
LP 7.50/90/10 BK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 24V datasheet.pdf