Fairchild Semiconductor FQPF9N50YDTU
FQPF9N50YDTU picture photo
Mfg. Part Number
FQPF9N50YDTU
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 5.3A TO-220F
Datasheet Download
FQPF9N50YDTU.pdf
Availability of FQPF9N50YDTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FQPF9N50YDTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FQPF9N50YDTU
Internal Part NumberEIS-FQPF9N50YDTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5.3A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs730 mOhm @ 2.65A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs36nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1450pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQPF9N50YDTU
Related LinksFQPF9N, FQPF9N50YDTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQPF9N50YDTU Details Description
Related parts for FQPF9N50YDTU
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 50A TO252-3 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V BLUE datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPED 25POS datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
CABLE 7COND 14AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf