Fairchild Semiconductor FQT2P25TF
FQT2P25TF picture photo
Mfg. Part Number
FQT2P25TF
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 250V 0.55A SOT-223
Datasheet Download
FQT2P25TF.pdf
Availability of FQT2P25TF
QUANTITY
FQT2P25TF Order Process
Ship out your order
Specifications of FQT2P25TF
Internal Part NumberEIS-FQT2P25TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C550mA (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4 Ohm @ 275mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs8.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds250pF @ 25V
Power - Max2.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQT2P25TF
Related LinksFQT2, FQT2P25TF Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQT2P25TF Details Description
Related parts for FQT2P25TF
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V PTH HDR/CLIP DR datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf