Fairchild Semiconductor FQT7N10TF
FQT7N10TF picture photo
Mfg. Part Number
FQT7N10TF
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 1.7A SOT-223
Datasheet Download
FQT7N10TF.pdf
Availability of FQT7N10TF
QUANTITY
FQT7N10TF Order Process
Ship out your order
Specifications of FQT7N10TF
Internal Part NumberEIS-FQT7N10TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C1.7A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs350 mOhm @ 850mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs7.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds250pF @ 25V
Power - Max2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQT7N10TF
Related LinksFQT7, FQT7N10TF Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQT7N10TF Details Description
Related parts for FQT7N10TF
RES SMD 402 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG8X 12' CRIMP N datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf