NKK Switches FR01AR16HB
FR01AR16HB picture photo
Mfg. Part Number
FR01AR16HB
Brief Description
SWITCH ROTARY 16POS RT ANG T/H
Datasheet Download
FR01AR16HB.pdf
Availability of FR01AR16HB
QUANTITY
FR01AR16HB Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01AR16HB
Internal Part NumberEIS-FR01AR16HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationFR(01) Series, Cert of Compliance
3D ModelFR01AR16HB
Standard Package1
SeriesFR01
PackagingBulk
CircuitHexadecimal
Number of Positions16
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Contact FinishGold
Height Above Board0.433" (11.00mm)
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Length0.516" (13.11mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01AR16HB
Related LinksFR01A, FR01AR16HB Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01AR16HB Details Description
Related parts for FR01AR16HB
SW ROLLER SPDT 5A W/WIRES 125V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 3V 8-SOIC T/R datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 1206 datasheet.pdf
IC MRAM 256KBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN SOCKET 6POS 3.5MM CRIMP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 800MA AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf