NKK Switches FR01FC16H-06XL-S
FR01FC16H-06XL-S picture photo
Mfg. Part Number
FR01FC16H-06XL-S
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 16POS R/A .2" T/H
Datasheet Download
FR01FC16H-06XL-S.pdf
Availability of FR01FC16H-06XL-S
QUANTITY
FR01FC16H-06XL-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01FC16H-06XL-S
Internal Part NumberEIS-FR01FC16H-06XL-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesFR01
PackagingTube
CircuitHexadecimal Complement
Number of Positions16
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01FC16H-06XL-S
Related LinksFR01FC16, FR01FC16H-06XL-S Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01FC16H-06XL-S Details Description
Related parts for FR01FC16H-06XL-S
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE DUAL 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
5+5 WAY M VERT 3MM TAIL WOJS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONICAL SHARP 1.0MM (0.04) datasheet.pdf
CAP TANTALUM 47UF 16V 2917 datasheet.pdf