NKK Switches FR01FR10H-06XL-S
FR01FR10H-06XL-S picture photo
Mfg. Part Number
FR01FR10H-06XL-S
Brief Description
SWITCH ROTARY 10 POS DIP R/A 5V
Datasheet Download
FR01FR10H-06XL-S.pdf
Availability of FR01FR10H-06XL-S
QUANTITY
FR01FR10H-06XL-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01FR10H-06XL-S
Internal Part NumberEIS-FR01FR10H-06XL-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesFR01
PackagingTube
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01FR10H-06XL-S
Related LinksFR01FR10, FR01FR10H-06XL-S Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01FR10H-06XL-S Details Description
Related parts for FR01FR10H-06XL-S
IC VREF SERIES 10V TO92-3 datasheet.pdf
CONV 20W 48V IN 5V OUT DC-DC SMT datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS 6ROW VERT GOLD datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 200A 2TOWER datasheet.pdf