NKK Switches FR01KC10H-06XL
FR01KC10H-06XL picture photo
Mfg. Part Number
FR01KC10H-06XL
Brief Description
SWITCH ROTARY 10POS R/A .2" 5V
Datasheet Download
FR01KC10H-06XL.pdf
Availability of FR01KC10H-06XL
QUANTITY
FR01KC10H-06XL Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01KC10H-06XL
Internal Part NumberEIS-FR01KC10H-06XL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesFR01
PackagingBulk
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Contact FinishGold
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01KC10H-06XL
Related LinksFR01KC1, FR01KC10H-06XL Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01KC10H-06XL Details Description
Related parts for FR01KC10H-06XL
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44MQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
CONN SPRING 50POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RECT BRIDGE 100A 1200V FO-T-A datasheet.pdf
STRIP BLADE KIT 18AWG datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC LIMITING AMP 32GBPS 16SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf