NKK Switches FR01KC10H
FR01KC10H picture photo
Mfg. Part Number
FR01KC10H
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW ROTARY DIP DEC YEL RA
Datasheet Download
FR01KC10H.pdf
Availability of FR01KC10H
QUANTITY
FR01KC10H Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01KC10H
Internal Part NumberEIS-FR01KC10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelFR01KC10H
Standard Package1
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesFR01
PackagingBulk
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01KC10H
Related LinksFR01, FR01KC10H Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01KC10H Details Description
Related parts for FR01KC10H
MODULE POWER 50A 600V SCR CC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC RS485/RS422 DVR/RCVR 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SSMINI6 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RS232 CABLE FOR 500 SERIES METER datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 36 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf