NKK Switches FR01KR10H-06XL
FR01KR10H-06XL picture photo
Mfg. Part Number
FR01KR10H-06XL
Brief Description
SWITCH ROTARY 10POS R/A .2" 5V
Datasheet Download
FR01KR10H-06XL.pdf
Availability of FR01KR10H-06XL
QUANTITY
FR01KR10H-06XL Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01KR10H-06XL
Internal Part NumberEIS-FR01KR10H-06XL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesFR01
PackagingBulk
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Contact FinishGold
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01KR10H-06XL
Related LinksFR01KR1, FR01KR10H-06XL Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01KR10H-06XL Details Description
Related parts for FR01KR10H-06XL
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 74.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.05A SMINI3 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 333MHZ 516BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf