NKK Switches FR01SC10P-S
FR01SC10P-S picture photo
Mfg. Part Number
FR01SC10P-S
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW ROTARY DIP DEC YEL STRGHT 5V
Datasheet Download
FR01SC10P-S.pdf
Availability of FR01SC10P-S
QUANTITY
FR01SC10P-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01SC10P-S
Internal Part NumberEIS-FR01SC10P-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationFR(01) Series, Cert of Compliance
3D ModelFR01SC10P
Standard Package50
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesFR01
PackagingTube
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary with Knob
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.284" (7.21mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01SC10P-S
Related LinksFR01S, FR01SC10P-S Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01SC10P-S Details Description
Related parts for FR01SC10P-S
RES 88.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL LPC214X KS214X datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 18MM datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf