NKK Switches FR01SC10P-S
FR01SC10P-S picture photo
Mfg. Part Number
FR01SC10P-S
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW ROTARY DIP DEC YEL STRGHT 5V
Datasheet Download
FR01SC10P-S.pdf
Availability of FR01SC10P-S
QUANTITY
FR01SC10P-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01SC10P-S
Internal Part NumberEIS-FR01SC10P-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationFR(01) Series, Cert of Compliance
3D ModelFR01SC10P
Standard Package50
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesFR01
PackagingTube
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary with Knob
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.284" (7.21mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01SC10P-S
Related LinksFR01S, FR01SC10P-S Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01SC10P-S Details Description
Related parts for FR01SC10P-S
RES 510 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA TO252-3 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
OSC VCXO 61.44MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf