NKK Switches FR01SR10P-W-S
FR01SR10P-W-S picture photo
Mfg. Part Number
FR01SR10P-W-S
Brief Description
SWITCH ROTARY 10POS STR WASH 5V
Datasheet Download
FR01SR10P-W-S.pdf
Availability of FR01SR10P-W-S
QUANTITY
FR01SR10P-W-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01SR10P-W-S
Internal Part NumberEIS-FR01SR10P-W-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
3D ModelFR01SR10P
Standard Package50
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesFR01
PackagingTube
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary with Knob
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.284" (7.21mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
Features-
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01SR10P-W-S
Related LinksFR01SR, FR01SR10P-W-S Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01SR10P-W-S Details Description
Related parts for FR01SR10P-W-S
CBL RIBN 24COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/5V/ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
8341-5 CUTOFF PLUNGER datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 2-50MM 12-24VDC PNP datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 110MA 14 OHM TH datasheet.pdf
PNL MNT 220V YELLOW 5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS SKT CRIMP datasheet.pdf