NKK Switches FR01SR10P
FR01SR10P picture photo
Mfg. Part Number
FR01SR10P
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 10POS STR T/H 5V
Datasheet Download
FR01SR10P.pdf
Availability of FR01SR10P
QUANTITY
FR01SR10P Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01SR10P
Internal Part NumberEIS-FR01SR10P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationFR(01) Series, Cert of Compliance
3D ModelFR01SR10P
Standard Package1
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesFR01
PackagingBulk
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary with Knob
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.284" (7.21mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01SR10P
Related LinksFR01, FR01SR10P Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01SR10P Details Description
Related parts for FR01SR10P
GLOVES POLYESTER WHT SMALL 1PAIR datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DUAL DIFF LINE DRVR 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC TUNER CAR RADIO 32SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 604 I/O 1152BGA datasheet.pdf
A5 2.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf