NKK Switches FR02FR10P
FR02FR10P picture photo
Mfg. Part Number
FR02FR10P
Brief Description
SMT DIP ROTARY
Datasheet Download
FR02FR10P.pdf
Availability of FR02FR10P
QUANTITY
FR02FR10P Order Process
Ship out your order
Specifications of FR02FR10P
Internal Part NumberEIS-FR02FR10P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
3D ModelFR02FR10P
FamilyDIP Switches
SeriesFR02
PackagingBulk
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.154" (3.90mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR02FR10P
Related LinksFR02, FR02FR10P Datasheet, NKK Switches Distributor
FR02FR10P Details Description
Related parts for FR02FR10P
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
LATCHING WIRE CLIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA3070 23MM WHT datasheet.pdf
IC LED DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf