NKK Switches FR02KC10P
FR02KC10P picture photo
Mfg. Part Number
FR02KC10P
Brief Description
SW ROTARY DIP DEC YEL SMD
Datasheet Download
FR02KC10P.pdf
Availability of FR02KC10P
QUANTITY
FR02KC10P Order Process
Ship out your order
Specifications of FR02KC10P
Internal Part NumberEIS-FR02KC10P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelFR02KC10P
FamilyDIP Switches
SeriesFR02
PackagingBulk
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.430" (10.92mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR02KC10P
Related LinksFR02, FR02KC10P Datasheet, NKK Switches Distributor
FR02KC10P Details Description
Related parts for FR02KC10P
IC OSC SINGLE TIMER 500KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 63A TO252 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 300MA 170 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
LJT 2C 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
M5 4 POS FEMALE STRT-BLNT 1MTR datasheet.pdf