GeneSiC Semiconductor FR85BR05
FR85BR05 picture photo
Mfg. Part Number
FR85BR05
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP REV 100V 85A DO5
Datasheet Download
FR85BR05.pdf
Availability of FR85BR05
QUANTITY
FR85BR05 Order Process
Ship out your order
Specifications of FR85BR05
Internal Part NumberEIS-FR85BR05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 85A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-5
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR85BR05
Related LinksFR85, FR85BR05 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
FR85BR05 Details Description
Related parts for FR85BR05
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1100PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN SLD datasheet.pdf