GeneSiC Semiconductor FR85GR05
FR85GR05 picture photo
Mfg. Part Number
FR85GR05
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP REV 400V 85A DO5
Datasheet Download
FR85GR05.pdf
Availability of FR85GR05
QUANTITY
FR85GR05 Order Process
Ship out your order
Specifications of FR85GR05
Internal Part NumberEIS-FR85GR05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 85A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-5
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR85GR05
Related LinksFR85, FR85GR05 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
FR85GR05 Details Description
Related parts for FR85GR05
CAP MICA 50PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
C/A 62.5/125 BUF FIB LC 3M datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
TIMER POWER-OFF DELAY 8PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
1X4 CAGE ASSEMBLY THRU BEZEL W datasheet.pdf
LED 5000K 70CRI LH351B datasheet.pdf
RELEASE SCREW datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A TO220 datasheet.pdf